O mnie

Moje zdjęcie
Kobieta wciąż zadziwiona otaczającym ją światem. Z wykształcenia archeolog, z wyboru Wolny Człowiek i Kustosz we własnym Muzeum. Z urodzenia Wrocławianka, z wyboru mieszkanka małej wsi. Na pytania miejskich kolegów: "co ty robisz do licha na tej wsi"??? odpowiada: "żyję!!!". Zawsze niepokorna i pozostanie taką do śmierci. Wyznaje w życiu maksymę: "Ludzie posłuszni żyją, aby spełniać oczekiwania innych. Nieposłuszni realizują swoje marzenia". Kobieta owa ma wciąż wiele pomysłów, które uparcie realizuje na powyższej zasadzie. Posiadaczka 2 psów i 1 Chłopa. Chce się dzielić z ludźmi swoim kawałkiem życia prowadząc Gospodarstwo Agroturystyczne, Muzeum Dwór Feillów oraz Hodowlę Psów Rasy Golden Retriever.

wtorek, 9 października 2012

Domy przysłupowe w Saksonii oraz nowe perspektywy dla regionu.

Jeszcze pewnie nie raz będę wracać do moich wędrówek po Saksonii i skupiać się na tej, czy innej kwestii. Dziś chciałam Wam pokazać kilka przysłupów, jakie udało mi się upolować wzdłuż naszej trasy po Via Regia. W okolicy Weissenberg natknęliśmy się na dom w trakcie renowacji. To niezwykła gratka, ponieważ można podejrzeć szczegóły konstrukcyjne, które nie są normalnie widoczne.

A to już przykłady mniej lub bardziej udanych renowacji:


 Bardzo ciekawy, inny niż pozostałe dom przysłupowy w okolicach Bautzen:

Moi stali czytelnicy zapewne pamiętają, że w maju tego roku braliśmy udział w Dniu Otwartych Domów Przysłupowych- imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Dom Kołodzieja.
Promocja regionu i próba budowania lokalnego poczucia tożsamości nie kończy się na tym jednym corocznym wydarzeniu. Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych to projekt, który daje konkretne propozycje dla ludzi, którzy chcą osiedlić się w naszym regionie.
Wiem, że zagląda tutaj grono osób, które szukają jeszcze swojego miejsca na ziemi. Być może propozycja, jaką mają dla Was twórcy projektu, będzie tą, na którą oczekujecie?
Zapraszam do opracowanego przeze mnie na Korzystnych Zakupach artykułu:

7 komentarzy:

 1. Tak się zastanawiam, czy szukam jeszcze miejsca dla siebie i w sumie już się to miejsce znalazło, ale dalej w formie planów. I choć to miejsce jest oddalone nieco (nie za dużo zresztą) od Dolnego Śląska, to to województwo zawsze będę darzyć estymą, gdyż z niego się wywodzę.

  Domy przysłupowe bardzo mi się podobają, zwłaszcza gdy są położone na uboczu, gdzieś gdzie zimą wilcy zaglądają ;)

  Pozdrawiam Was serdecznie i Wasze psiaki... no i kocika :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to właśnie do mnie zimą wilcy zaglądają :-) No, może są to lisy, nie czepiam się szczegółów :-)
   Dzięki za pozdrowienia :-*

   Usuń
 2. Jeden taki dom, wyjątkowy i przepiękny znam osobiście:) Jaki? Tuskulum oczywiście:)
  Ten dom w renowacji, który fotografowałaś to pokaźny obiekt, ale towarzystwo cmentarne chyba by mnie zniechęciło. Fajnie, ze sa ludzie, którzy w ruinach lub obiektach mocno zaniedbanych dostrzegają pięno, wkładaja serce i pasję w ich odnowienie, w przywrócenie blasku.
  Mam nadzieję, że z projektu skorzystają ludzie, którzy przyczynią się do ocalenia pięknych domów i będą promować okolicę, która naprawdę warta jest odwiedzenia:)
  Buziaki dla Was:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, nieskromnie mówiąc, nasz dom jest bardzo ciekawy pod względem konstrukcyjnym i w bardzo dobrym stanie. Każdy przysłup jest inny, niepowtarzalny. Chciałabym, aby udało się wydobyć to piękno z każdego, bo zostało ich u nas tak mało. Mam nadzieję, że uda się zaszczepić w ludziach potrzebę zachowania tego, co zastaliśmy i co może stać się w przyszłości naszym własnym dziedzictwem.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Będę musiała się kiedyś wybrać na specjalną wycieczkę tropem saksońskich przysłupów, bo to tylko domy widziane z drogi naszego przejścia.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe są te domy,koniecznie zorganizuj taką wycieczkę o której wyżej napisałaś.
  Dzięki za te szczegółowe zdjęcia domu.

  OdpowiedzUsuń